Pedodonti

Bebeklerde ilk dişin çıkmasıyla beraber, 13 yaşa kadar olan süreci izleyen diş hekimliği alanı, pedodontidir. Çocuklarda ağız-diş ve çene sağlığıyla ilgili rahatsızlıkların bu alanda takip edilerek, tedavisi gerçekleştirilir.

Kliniğimizde, 0 - 13 yaş arasındaki çocuklara;

  • Diş çürüğü tedavisi

  • Ağız-diş-çenede oluşan travmalara müdahale

  • Çeşitli ağız hastalıklarında tedaviler

  • Genel anestezi ve sedasyon eşliğinde işlemler yapılmaktadır. 

Bebeklerin de Dişi Çürür mü?

Elbette. Bebeklerin ortalama altı aylıkken çıkardığı ilk diş, üç yaş civarına geldiklerinde, 20 adet süt dişine tamamlanır. Bu süreçte dişler, aşınmaya ve çürüğe oldukça yatkındır. Bu nedenle bebeklerin ilk dişi çıktığı andan itibaren, ebeveynlere diş temizliğini yapmalarını şiddetle önermekteyiz.

Çocuklar 6 yaşına geldiğinde ise, süt dişleri artık daimi dişlerle yer değiştirmeye başlar. Süt dişleri ve daimi dişlerin bir arada bulunduğu bu geçiş dönemi, 13 yaşına dek sürer. Bu noktada süt dişlerinin sağlıklı olması büyük önem taşır.

Çürük Tedavisi

Çürük tedavisinde dolgu, ampütasyon, kanal tedavisi ya da gerekirse diş çekimi gibi çeşitli yöntemler uygulanır. Süt dişlerine uygulanan tedaviler, daimi dişleri olumsuz etkilemez. Ancak, süt dişlerinde oluşan çürük ve iltihaplı durumlar, diğer dişlere de zarar verecektir.

Çocukların Diş Sağlığını Korumak

Çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak, onları şekerli abur cuburlardan uzak tutmak ve ilk dişinin çıkmasından itibaren düzenli olarak kontrole götürmek, ağız ve diş sağlığını korumak için yeterli bir önlem olacaktır. Düzenli kontroller sayesinde çocuk diş hekimlerimiz, çocukların diş sağlığını korumak için gereken yönlendirmeleri yapacak; onların sağlıklı birer yetişkin olmalarını sağlayacaklardır.

Bebeğiniz / çocuğunuzla ilgili düzenli diş takiplerini yaptırmak, herhangi bir rahatsızlık durumunda muayene randevusu almak için bize ulaşabilirsiniz.